Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümümüzün Uygulama Mutfağı Açılış Töreni yapıldı !..

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümümüzün Uygulama Mutfağı’nın açılış töreni, 17 Nisan 2019 tarihinde yapıldı.

Mütevelli Heyet Başkanımız, Rektör ve Rektör Yardımcılarımız, Dekanlarımız, Yüksekokul Müdürlerimiz, akademik ve idari personel ile öğrencilerimizin katıldığı törende konuşma yapan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkan Vekili Doç. Dr. Seda GENÇ şöyle dedi:

“Uygulamalı eğitimler için son teknoloji ile donatılmış bir mutfak ile içinde derslik ve kahve eğitim barı olan bir uygulama alanını öğrencilerimizin kullanımına açtık.

Uygulama mutfağımızı bir gıda kompleksinin içinde öğrencilerimizin gerçek ortamda uygulama yaparak, yaşayarak öğrenmelerini istedik.

İnanıyoruz ki bölümümüz mezunu şefler ve yöneticiler, yakın bir gelecekte ülkemizin gastronomide hak ettiği yere gelmesine büyük katkı sağlayacaktır.”

Daha sonra, Mütevelli Heyet Başkanı Sn. Ahmet YİĞİTBAŞI, Rektör Prof. Dr. Cemali DİNÇER, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdür Vekili Doç. Dr. Murat KOMESLİ ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkan Vekili Doç. Dr. Seda GENÇ açılış kurdelesini kestiler.

Mutfak tanıtım turundan sonra, 2’nci sınıf öğrencilerimiz, Öğ. Gör. Şef Gülce DÖRDÜNCÜ ve Mutfak Sorumlu Şefi Emre ŞİMŞEK nezaretinde hazırladıkları ikramlarını davetlilere sundular.